ABC podatki
PIT-36L rozliczysz w programie e-pity

Deklarację PIT 36L składasz, jeżeli rozliczasz przychody z działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowane podatkiem liniowym.

Rozliczenie na tej deklaracji będzie Cię dotyczyć, jeżeli do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym w 2024 r. uzyskałeś pierwszy przychód z działalności gospodarczej złożyłeś pisemne oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania lub też kontynuujesz działalność opodatkowaną liniowo (a zatem po dokonaniu wyboru opodatkowania liniowego nie złożyłeś za następne lata oświadczenia o opodatkowaniu według innych zasad).

Oblicz podatek liniowy PIT-36L w Programie e-pity® 2024/2025

Nie musisz liczyć podatku liniowego (19%) w PIT-36L za 2023 ręcznie. Sprawdź wysokość swojego podatku kompleksowo. Wylicz wygodnie Twój PIT-36L 19% w Programie e-pity® 2023/2024 i wyślij PIT online

Podatnicy rozliczający podatek liniowy 19% – składają PIT 36L za 2024 rok do 30 kwietnia 2025 roku (środa). W roku gdy ostatni dzień kwietnia przypada na dzień ustawowo wolny od pracy lub w sobotę termin złożenia PIT 36L przypada w następny dzień roboczy.

Nie wypełniasz PIT 36L, jeżeli uzyskasz z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które Ty albo inny wspólnik wykonywaliście lub wykonujecie w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. W takim przypadku zarówno zaliczki, jak i podatek, opłaca się według zasad ogólnych, obowiązuje deklaracja PIT 36.

Do kiedy rozliczyć PIT - kalendarz podatnika

Poradnik video PIT 36L

Oblicz podatek liniowy PIT-36L w Programie e-pity® 2024/2025

Nie musisz liczyć podatku liniowego (19%) w PIT-36L za 2024 ręcznie. Sprawdź wysokość swojego podatku kompleksowo. Wylicz wygodnie Twój PIT-36L 19% w Programie e-pity® 2024/2025 i wyślij PIT online

Błędem będzie wykazywanie odliczeń w PIT 36L. W ramach podatku liniowego tracisz prawo do dokonywania odliczeń od dochodu i od podatku poza kilkoma ulgami: odliczaniem składek ZUS, ulgą na działalność badawczo - rozwojową, odliczeniami darowizn na edukacjęodliczaniem składek na IKZE, odliczeniem - strat podatkowych oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne. Podatnik może również rozliczać koszty ponoszone w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Przychód podlega zawsze zatem obniżeniu o ponoszone koszty jego uzyskania.

W zeznaniu za 2024 r. wspólnicy spółek jawnych, w których udziałowcami są osoby prawne oraz komandytariusze i komplementariusze spółek komandytowych i komandytowo - akcyjnych od wypracowanego przez spółki zysków płacić muszą podatek CIT. W efekcie ich przychody nie zostaną jak do tej pory opodatkowane na PIT-36 lub PIT-36L na koniec roku. Podatek CIT zapłaci spółka - a wspólnicy rozliczą się z wypracowywanego i wypłacanego zysku (dywidendy lub innego zysku z tytułu udziału) na PIT-38

Rozliczenie spółki jawnej i komandytowej w 2024 r.

Złożenie deklaracji PIT 36L będzie obowiązkowe również wtedy, gdy uzyskujesz inne źródła przychodów wykazywane w innych deklaracjach. A zatem w PIT 36L nie wykazujesz innych przychodów poza działalnością opodatkowaną liniowo i działami specjalnymi produkcji rolnej opodatkowanymi liniowo. Niezależnie składasz w takim przypadku PIT 36 albo PIT 37, PIT 28, PIT 16A, w zależności od innych źródeł Twoich przychodów. Ale uważaj - opodatkowanie liniowe wyłącza możliwość rozliczania przychodów z innej działalności gospodarczej według zasad ogólnych. Jeśli zatem wybierzesz rozliczanie liniowe, to stosujesz je do całości przychodów opodatkowanych w ramach działalności gospodarczej na zasadach wskazanych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Niezależnie od tego możesz jednak uzyskiwać np. ze spółki cywilnej lub jawnej przychody rozliczane ryczałtowo.

Jeżeli jesteś opodatkowany liniowo, to w deklaracji PIT 36L ujmujesz ponadto (a zatem nie musisz wypełniać dodatkowo innej deklaracji):

  • niepobrany przez płatnika podatek ryczałtowy z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 29, 30 i 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • zryczałtowany podatek obliczony od przychodów (dochodów) uzyskanych poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej (z tytułu: odsetek od pożyczek z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej, odsetek i dyskonta od papierów wartościowych, odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą, dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych oraz od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych).

W deklaracji należy wykazać również kwotę zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodu z remanentu likwidacyjnego dotyczącego prowadzonej działalności.

Wystawiaj i wysyłaj darmową e-fakturę z aplikacją firmly
Z aplikacją firmly, możesz szybko i łatwo wystawić oraz wysłać darmową e-fakturę VAT.To idealne oprogramowanie do przygotowywania różnego rodzaju faktur, w tym ustrukturyzowanych. Nasz intuicyjny interfejs ułatwia ich wystawianie, a funkcja automatycznych płatności Autopay dodatkowo upraszcza proces otrzymywania przychodów. Niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz, nasza aplikacja mobilna umożliwia ci dostęp do pełnej funkcjonalności wystawiania faktur w firmly.
Wystawiaj darmowe e-faktury VAT w firmly »

Opodatkowanie liniowe wyłącza możliwość rozliczenia się wspólnie z małżonkiem lub z dzieckiem. Z ulgi nie skorzystają zarówno podatnicy uzyskujący wyłącznie przychody z wykazywane na PIT-36L, jak i tacy, którzy posiadają więcej źródeł, z których choćby jedno podlega wykazaniu na PIT-36L.

Jeśli podatnik zdecyduje się na wypełnianie PIT-36LS i skreśli pozostałą część nazwy oznacza to, że deklarację wypełnia jako przedsiębiorstwo w spadku, a podpisujący deklarację – sprawuje zarząd sukcesyjny lub jest jedną z osób, które zarządzają podmiotem oznaczanym jako przedsiębiorstwo w spadku. PIT z oznaczeniem S składany jest w związku z rozliczeniami osoby fizycznej (wspólnika spółki osobowej lub cywilnej) prowadzącego działalność gospodarczą. Dotyczy ono rozliczeń podatkowych przedsiębiorstwa dokonywanych po śmierci osoby będącej przedsiębiorcą.

 Poradnik PIT-36LS - spadek firmy, przedsiębiorstwa

Nowy Polski Ład to pakiet licznych zmian, który wprowadza szereg nowych metod i zasad płacenia podatku w 2022 r. i latach kolejnych. Jej skutki odczują wszyscy podatnicy. Dlatego warto zapoznać się z szczegółowym opisem i sprawdzić, czy Twoje podatki będą wyższe czy niższe? Polecamy nasze kalkulatory:  

Czytaj nasze poradniki opisujące zmiany: nowy Polski Ład w PIT za 2022 rok

Uwaga! Osoby, któe przekroczyły granicę II progu powinny również kontrolować, czy ich wynagrodzenia nie zostaną objęte dodatkowym podatkiem. Tzw. danina solidarnościowa w wysokości 4% podstawy jej ustalenia obejmuje osoby o dochodach, przekraczających rocznie 1.000.000 zł.

Jeżeli Twoje dochody w 2024 roku przekroczyły 1 milion złotych koniecznie przeczytaj poradnik o daninie solidarnościowej, ponieważ do 30.04.2025 roku jesteś zobowiązany złożyć dodatkową deklarację i zapłacić dodatkowe 4% podatku od nadwyżki ponad 1 mln zł.

Przenieś swoje biuro rachunkowe na wyższy poziom z aplikacją fillup k24
Efektywnie komunikuj się z Klientami, sprawnie zarządzaj dokumentami księgowymi i eksportuj efekty pracy do programów księgowych. Dzięki fillup k24, Twoje biuro stanie się bardziej zorganizowane, a obsługa klientów jeszcze sprawniejsza.
Nie zwlekaj, zaproś klientów do współpracy już dziś »

FAQ

Przeczytaj: broszurę informacyjną PIT-36L, przygotowaną przez Ministerstwo Finansów.
Aktualności - sprawdź najnowsze informacje dotyczące rozliczeń PIT
2024-12-16

Zwrot wydatków za media nie jest przychodem podatkowym

Przedsiębiorca, który otrzymuje od najemców zwrot wydatków, jakie poniósł za zużyte przez nich media, nie zapłaci ryczałtu od otrzymanych z tego tytułu kwot.

2024-12-16

Skala produkcji decyduje o opodatkowaniu

Właściciel małej przydomowej pasieki nie musi ewidencjonować sprzedaży nieprzetworzonego miodu ani wykazywać uzyskanego w ten sposób dochodu.

2024-12-16

Przedszkole nie jest wyłącznie inkasentem opłat za posiłki

Zapewnienie posiłków stanowi integralną część działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu przedszkola bądź żłobka.

Wspieramy OPP
Jakość programów e-file sprawdzona i potwierdzona przez: